Recenzja – Alles klar. Grammatik

Już dawno „chodzi za mną” recenzja książki Alles klar. Grammatik, Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego. W końcu nadszedł ten dzień 😉 Czytadło te jest uzupełnieniem serii podręczników Alles klar, z którymi pracowałam przez okres trzech miesięcy. Ogólnie wydawały mi się dość przyjazne 🙂
Recenzja – Alles klar. Grammatik
Korzystam z niej od dłuższego czasu i z perspektywy ucznia nie kupiłabym jej na własną rękę. Pewnie spytacie dlaczego? Jako osoba ucząca się nie wiecie dokładnie na jakim jesteście poziomie. Chyba, że macie poświadczone to certyfikatem, ale w tym podręczniku niestety brakuje jasnego określenia dla jakiego poziomu jest on przewidziany. Zadania są dość mocno pomieszane według stopnia trudności. Tego mi właśnie w nim brakuje – porządku. Jedynym wyznacznikiem jest informacja: dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Dalej mamy również: poziom podstawowy i rozszerzony. To znaczy jaki konkretnie? Jest to książka z 2008 roku, a wówczas dość często nie informowano tak szczegółowo jak teraz, czyli według poziomu A1-C2…
Znaleźć możemy następujące zagadnienia: czasownik (das Verb), rzeczownik (das Substantiv), przyimek (die Präposition), zaimek (das Pronomen), przymiotnik i przysłówek (das Adjektiv und das Adverb), liczebniki (das Numerale), rekcja (die Rektion), negacja (die Negation), nauka o zdaniu (die Syntax), spójniki (Konjunktionen), strona bierna (das Passiv), tryb rozkazujący (Imperativ), wyrażenia rzeczownikowo – czasownikowe (Funktionsverbgefüge), słowotwórstwo (die Wortbildung). Na końcu są także testy, rekcje, formy podstawowe czasowników mocnych i nieregularnych oraz klucze rozwiązań.
Recenzja – Alles klar. Grammatik. Podgląd strony.
Ogromną zaletą jest krótka, treściwa i zwięzła gramatyka w pigułce do każdego zagadnienia. Mamy także przykładowe zdania, wyjątki itd. Jest to maksymalnie strona A4, opatrzona ciekawą grafiką. Książka jest bardzo przejrzysta, bez pstrokatych obrazków – graficznie jak najbardziej na plus 🙂
Recenzja – Alles klar. Grammatik. Ćwiczenia.
Jeśli chodzi o ćwiczenia, jak już wspomniałam, brakuje mi stopniowania trudności czy określenia na jaki poziom kwalifikuje się dane zadanie. Nauczyciel jest w stanie dopasować to do możliwości ucznia, ale w drugą stronę może sprawiać trudności…. Osoby początkujące powinny raczej poszukać innego źródła zadań niż to. Jestem skłonna powiedzieć, iż ta książka świetnie nadaje się na poziomie minimum A2. Różnorodność zadań także zasługuje na pochwałę (uzupełnianie luk, odpowiedzi na pytania, przekształcanie zdań, rozsypanki wyrazowe, łączenia pasujących do siebie par zdań). Jednak jak sami widzicie jest tu zaledwie jedna strona ćwiczeń. Trochę mało. Często z nich korzystam, ale zawsze muszę coś jeszcze wymyślić, ponieważ czuję ogromny niedosyt… Producent dołączył płytę CD, na której znajdziecie m.in. ćwiczenia, testy gramatyczne etc.
Już Waszej ocenie pozostawiam ten podręcznik, szczegóły możecie podejrzeć TUTAJ. Fajnie mieć tą pozycję w domu, ale pod warunkiem, że podstawy gramatyki niemieckiej macie (prawie) w małym paluszku 😉 Na zasadzie utrwalenia tego co już umiecie. No bo skąd osoba początkujące będzie znać znaczenie czasownika wachsen ? Pamiętajcie jedną bardzo ważną zasadę: nie ma jednej książki dobrej do nauki języka obcego! Dlatego warto wyposażyć swoją bibliotekę w różne źródła i korzystać ze wszystkich jednocześnie.