Postanowienia na nowy rok szkolny

Niestety błogi czas lenistwa dobiegł już końca i czas wracać do obowiązków szkolnych. Gorąco zachęcam do intensywnej nauki już od pierwszych tygodni września, aby nie przerosły Was zaległości 🙂 Przede wszystkim warto obrać sobie odpowiednią taktykę (zobacz >>tutaj<<), która ułatwi Wam sam proces uczenia się. Nie należy także zapomnieć o tym, iż postanowienia na nowy rok szkolny powinny być wprowadzone od samego początku.
Postanowienia na nowy rok szkolny
#1
Postaw sobie cel. Zastanów się co chcecie osiągnąć dzięki nauce języka niemieckiego? Marzy się Wam zdać maturę na 100%? Dostać się na studia językowe? Wyjechać na obóz językowy? itd.
#2
Lektor. Poszukajcie idealnego lektora, który poprowadzi Was na ścieżce edukacyjnej. Czym powinien się on cechować? Po pierwsze powinien być kompetentny, posiadać kwalifikacje oraz doświadczenie (im większe tym lepiej), być zaangażowany w swoją pracę.
#3
Regularność. Jeżeli zdecydowaliście się na zajęcia z lektorem – chodźcie na nie regularnie. Bez systematycznej pracy z Waszej strony postępów nie będzie. Poświęćcie chociaż 20-30 minut dziennie na naukę niemieckiego. Warto rozdzielić materiał na mniejsze partie i systematycznie go powtarzać.
#4
Nauka. Jeśli nie lubicie technologii, preferujecie tradycyjne metody uczenia się, polecam ręczne wypisywanie nie tyle pojedynczych słówek, co użycie ich w kontekstach. Załóżmy, że chcecie przyswoić sobie lassen (posiada on 6 różnych znaczeń). Wypiszcie przykładowe zdania z tym czasownikiem i uczcie się ich na pamięć. Nie tylko zapamiętacie zastosowanie tej części mowy, ale również utrwalicie konstrukcję zdania czy kilka dodatkowych, nowych słów, które się tu pojawiły. Jeśli jednak lubicie nowoczesne metody nauki – odsyłam Was do wpisu o cudownym Quizlet. Oprócz tej aplikacji warte uwagi są również: Tinycards, Memrise, Duolingo, Fiszkoteka.
#5
Słuchanie. Bez ćwiczenia tej sprawności będzie Wam ciężej opanować poprawną wymowę oraz ominąć blokadę w mówieniu. Sama kiedyś popełniłam ten błąd tzn. uczyłam się języka niemieckiego nie słuchając przy tym żadnych audiobooków i nie oglądając niemieckich filmów. Efekt był taki, iż jadąc do Niemiec (jako opiekunka do dzieci) miałam zaburzoną komunikację z rodziną u której mieszkałam i pracowałam. Dopiero gdy na miejscu intensywnie zaczęłam korzystać z mediów spostrzegłam pozytywne efekty w praktycznej znajomości języka. Na chwilę obecną bardzo lubię słuchać/oglądać Menschen hautnah na YouTube (reportaże oparte na faktach) bądź TED-y.
#6
Pisanie. Warto poszukać w necie nowych znajomych zza granicy, z którymi będziecie mogli korespondować po niemiecku. Nic tak nie owocuje w szybszej nauce języka jak bezpośredni kontakt. W social media (np. na Facebooku) jest mnóstwo grup, których większość osób stanowią właśnie obcokrajowcy, wykazujący chęć nawiązania kontaktu z innymi narodowościami.
#7
Czytanie. Zaglądajcie na niemieckojęzyczne portale np. Spiegel, Stern, Deutsche Welle, Goethe Institut. W innym wpisie wspominałam co warto czytać po niemiecku (TU). Poszukajcie też Waszych ulubionych książek czy filmów z napisami w wersji niemieckiej.
#8
Odżywianie. W procesie zapamiętywania niezmiernie ważna jest odpowiednia, zbilansowana dieta, uboga w cukry i wszelkiego rodzaju słodziki.
Aby mieć pewność, że dobrze opanowaliście określoną partię materiału, poproście kogoś z rodziny lub znajomych, aby Was odpytał… Pamiętajcie, aby co jakiś czas wrócić do „starego” materiału, by sprawdzić czy coś się nie ulotniło 😉 Przede wszystkim nigdy się nie poddawajcie. Bywają wzloty i upadki, ale jeśli obierzecie właściwy kurs dopłyniecie do „brzegu” 🙂 Tego też Wam życzę 🙂
Jakie są Wasze postanowienia na nowy rok szkolny bądź akademicki ? Podzielcie się w komentarzu 🙂