Odmiana przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym w mianowniku i bierniku

Cześć!
Witam Was, drodzy odbiorcy, po dłuższej przerwie w pisaniu tego bloga. W ostatnim czasie zmagałam się z ciężką chorobą onkologiczną i był to najtrudniejszy okres w moim dotychczasowym życiu. Dałam radę to przetrwać i bardzo się cieszę, że wracam do dzielenia się z Wami różnymi treściami. Czytam Wasze komentarze, co ułatwia mi tworzenie spersonalizowanych treści :).
Dlatego do razu chciałabym Was zaprosić do lektury wpisu, w którym omawiam odmianę przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym, ale na razie tylko w dwóch przypadkach – mianowniku (Nominativ) oraz bierniku (Akkusativ).
Odmiana przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym w mianowniku / Nominativ oraz w bierniku / Akkusativ
Wyobraźcie sobie kilka rzeczowników rodzaju męskiego, zapiszcie je na kartce niebieskim kolorem (kolorem niebieskim dość często są oznaczane rzeczowniki rodzaju męskiego) np. der Anzug – garnitur; der Pullover – sweter; der Mantel – płaszcz. Przy rodzaju męskim i nijakim zaprezentuję dwa sposoby na zapamiętanie końcówek przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym.

I SPOSÓB. Rzeczowniki rodzaju męskiego charakteryzuje rodzajnik „der„, którego końcówka („-er„) w mianowniku / Nominativ i („-en„) w bierniku / Akkusativ wskoczy do przymiotnika.
II SPOSÓB. Powyżej zapisałam Wam pytania w mianowniku / Nominativ (wer was? kto co?) oraz w bierniku / Akkusativ (wen was? kogo co?). Zapamiętajcie, że końcówkę „-er” ze słówka pytającego „wer” w mianowniku oraz końcówkę „-en” ze słówka pytającego „wen” w bierniku otrzyma nasz przymiotnik, mówiąc o rodzaju męskim rzeczownika.

Teraz zapiszcie kilka rzeczowników rodzaju żeńskiego, ale tym razem zaznaczcie je na różowo (tak są zazwyczaj zakreślone; ewentualnie na pomarańczowo) np. die Frau – kobieta / żona, die Tasche – torba, die Menge – ilość.
Rzeczowniki rodzaju żeńskiego charakteryzuje rodzajnik „die„, z którego wyciągniemy końcówkę „-e” i wsadzimy do przymiotnika w mianowniku / Nominativ i bierniku / Akkusativ.

Na koniec zapiszcie kilka rzeczowników rodzaju nijakiego w kolorze zielonym (tak są zazwyczaj oznaczone w książkach) np. das Kind – dziecko, das Mädchen – dziewczynka.
I SPOSÓB. Rzeczowniki rodzaju nijakiego charakteryzuje rodzajnik „das„. Końcówka „-as” w mianowniku / Nominativ i w bierniku / Akkusativ zamienia się na „-es” i pojawi przy przymiotniku.
II SPOSÓB. Powyżej zapisałam pytania w mianowniku / Nominativ (wer was? kto co?) oraz w bierniku / Akkusativ (wen was? kogo co?). Przymiotnik weźmie sobie końcówkę „-as” ze słówek pytających „was” w mianowniku i bierniku, ale ostatecznie przejmie je w formie „-es„.
Mam nadzieję, że w powyższym wpisie udało mi się w jasny sposób przedstawić Wam odmianę przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym w mianowniku i bierniku 🙂 Zachęcam gorąco do przeczytania tego artykułu >>TUTAJ<<