Flaga Niemiec – co oznaczają kolory ? Niewolę, bitwę, wolność

Początki kolorów flagi Niemiec sięgają średniowiecza, kiedy to kolor czarny – czerwony – złoty symbolizowały niemieckie terytorium. Połączenie tych barw datuje się na rok 1813, kiedy to miejsce miały wojny z Napoleonem.
Flaga Niemiec – co oznaczają kolory ? Niewolę, bitwę, wolność
Większość żołnierzy biorących udział w tych wojnach stanowili studenci Korpusu Lützowa (poczytaj >>tutaj<<). Ową kombinację kolorów czarny-czerwony-złoty – nosili żołnierze na swych uniformach.
“Die Farben symbolisierten die Schwärze der Knechtschaft, aus der durch blutig-rote Schlachten das goldene Licht der Freiheit erreicht werden sollte.”
(Te kolory symbolizowały czerń niewoli, z której powinno się uzyskać złotą wolność przez krwawoczerwone bitwy).
W roku 1815, w Jenie, grupa studentów założyła korporację studencką, której kolory stanowiły właśnie: czarny, czerwony i złoty. Z końcem maja 1832 odbyła się impreza Hambacher Fest, podczas której demonstrowano dla celów demokratycznych i narodowych. Wówczas po raz pierwszy, oficjalnie, pokazano flagę z kolorem: czarno–czerwono–złotym. 9. marca 1848 we Frankfurt – podczas Zgromadzenia Narodowego – ustanowiono owe kolory za narodowe. Zobacz >>tutaj<<, by doczytać więcej o Rewolucji Berlińskiej.
Również w latach 1848 – 1852 pokazywano się z czarno-czerwono-złotą flagą Niemiec. Aczkolwiek od roku 1867 flaga Związku Północnoniemieckiego bazowała na czarno-biało-czerwonej kombinacji barw. Kolory czarny i biały opowiadały się za udziałami Prus, a czerwony i biały – miasta Hanzy należące do Związku (zobacz >>tutaj<<). Poza tym kolor czerwono-biały był cechą charakterystyczną dla Brandenburgii. Flaga czarno-biało-czerwona między 1871 – 1918 rokiem była chorągwią Rzeszy Niemieckiej w tym okresie.
Flaga Niemiec – co oznaczają kolory ? Niewolę, bitwę, wolność ?
Historia po I. wojnie światowej
Po I. wojnie światowej (14. sierpnia 1919 ) konstytucja Republiki Weimarskiej ustanowiła obecną wówczas chorągiew za flagę. Oczywiście nie obyło się bez ostrej kłótni. W 1848 Konwent Konstytucyjny zadecydował o uznaniu kolorów: czarnego-czerwonego-złotego na fladze. Takie zestawienie kolorystyczne miało na celu uwidocznić prawne połączenie między Republiką Weimarską a Republiką Federalną Niemiec.
Artykuł 22. ustawy z dnia 23. maja 1949 stanowił flagę Republiki w kolorze czarno-czerwono-złotym. Zdanie społeczeństwa było na ten czas bardzo podzielone. Jednakże ostatecznie blisko połowa była niezdecydowana co do wytycznych flagi Republiki. Poparcie obecnych kolorów wynosiło zaledwie 1/4 społeczeństwa.
Drugi Kongres Narodowy opowiedział się w 1948 roku, w radzieckiej strefie okupacyjnej, za flagą czarno-biało-czerwoną. Decyzja ta została jednak zmieniona rok później. Dlatego od 1949 Niemiecka Republika Demokratyczna była w posiadaniu flagi czarno-czerwono-złotej. Widniał na niej symbol wieńca kłosianego, z charakterystycznym młotem oraz sierpem.
Flaga Niemiec – co oznaczają kolory ? Niewolę, bitwę, wolność ?
Ostateczna decyzja
Według Okrągłego Stołu DDR flagi niemieckie nie miały symbolizować wieńca kłosianego, tylko znak ruchu na rzecz pokoju w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Co oznaczało symbolikę “miecza do lemiesza”. Po zjednoczeniu Niemiec chorągwie obowiązujące w Republice były ważne także w nowych landach.
Unikasz prowadzenia rozmów po niemiecku❓❔ A może szukasz pigułki PRAKTYCZNEJ wiedzy, aby stopniowo POCZUĆ SIĘ PEWNIEJ prowadząc dialog w języku naszych zachodnich sąsiadów❓❔ Mam dla Ciebie rozwiązanie – ebook “Jak (nie) mówić po niemiecku?”. W Kursbuch i Arbeitsbuch znajdziesz przykłady błędów, które zaburzają swobodną komunikację po niemiecku ⛔Czas się od nich uwolnić ⛔

