Co wiecie o Wielkanocy?

Do tegorocznych Świąt Wielkiej Nocy pozostał zaledwie tydzień. Tym samym warto zwrócić uwagę na zwyczaje wielkanocne panujące w Polsce. Za chwilę będziemy je obchodzić, ale zastanawialiście się, co wiecie o Wielkanocy?
KRÓTKA HISTORIA
Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Okres Wielkiego Postu trwa ok. 6 tygodni. Unikamy wówczas hucznych zabaw, słuchania głośnej muzyki oraz wyrzekamy się niektórych produktów (np. słodyczy). Wielki Post rozpoczyna Środa Popielcowa, który kończy się trzydniowym Triduum Paschalnym (Wielki Czwartek, Wielki Piątek,Wielka Sobota). Niedziela Wielkanocna następuję zaraz po Triduum, podczas wspólnego śniadania wielkanocnego spożywamy wyświęcone dzień wcześniej artykuły spożywcze. Należy pamiętać, iż obrzęd ten jest świętem ruchomym.
TRADYCJA WIELKIEJ NOCY
„W wielu domach szczególnie tych uboższych, mięso, tłuszcze zwierzęce, a nawet cukier, miód i nabiał na całe sześć tygodni znikały ze stołów. Żywiono się głównie żurem postnym, kartoflami, gotowaną i surową kwaszoną kapustą, gotowaną brukwią, śliwkami suszonymi, rozgotowanymi na gęstą zupę, śledziami, chlebem i innymi skromnymi potrawami, które skąpo kraszono olejem lnianym. Tylko w niedzielę pozwalano sobie na trochę lepsze i obfitsze jadło”.
CO WIECIE O WIELKANOCYTAK NA PRAWDĘ?
Na przykład zając wielkanocny (jeden z symboli) pochodzi z Niemiec. Zgodnie z tradycją, dzieci szykują koszyczki, a zajączek odwiedza ich nad ranem, w pierwszy dzień świąt. Pozostawia on po sobie drobny upominek bądź smakołyk. Innym symbolem są również pisanki, święconka (odbywa się w Wielką Sobotę. Do poświęcenia zanosimy jajka-die Eier, kiełbasę-die Wurst, sól-das Salz, pieprz-der Pfeffer, chleb-das Brot, masło w formie baranka-die Butter, kawałek babki-ein Stück Kuchen, owoc-das Obst, słodycze-die Süßigkeiten. Oprócz tego zdobimy koszyk gryczpanem/bukszpanem-der Buchsbaum), śmigus dyngus, czyli lany poniedziałek.
Powyżej zebrałam podstawowe słownictwo związane ze świętami wielkanocnymi. Fajną grę na dodatkowe słówka znajdziecie również na Quizlecie TU.
Na koniec spójrzcie na tą króciutką animację, jest wspaniała 🙂