Cechy dobrego nauczyciela

Już nastał czas szkolnych obowiązków, studenci i dorośli również szukają wsparcia doświadczonego, idealnego nauczyciela/lektora/korepetytora dla swojej pociechy, bądź dla siebie. Z moich dotychczasowym obserwacji wynika, iż z roku na rok rośnie liczba osób uczęszczających na dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego. W większości przypadków trwają one równomiernie z rokiem szkolnym, pozostała część to zajęcia całoroczne. Aby wybrać tą najlepszą osobę, poznaj cechy dobrego nauczyciela.
Zapewne sen z powiek spędza Wam poszukiwanie tego perfekcyjnego nauczyciela… Na pewno zastanawiacie się także jakimi cechami powinien się on wyróżniać wśród tłumu innych pedagogów…
Cechy dobrego nauczyciela
Kompetentny. Jeśli decydujecie się na kurs języka obcego oczekujecie, aby ta osoba posiadała odpowiednie kwalifikacje zawodowe. I słusznie. Nauczyciel jest przygotowany merytorycznie oraz dydaktycznie do wykonywania swojego zawodu. Nie neguję uczenia się u studentów, bo w niedługim czasie i oni posiądą wymagane kwalifikacje. Z pewnością nie skorzystałabym z nauki niemieckiego np. u licealisty. Jest on nieprzygotowany metodycznie.
Przygotowany. To moja złota zasada. Nie wyobrażam sobie iść na lekcję, bądź w takowej uczestniczyć bez uprzedniego przygotowania się. Lekcje „na spontanie” nie są ani fajne, ani praktyczne. Dlaczego? Bo robi się wszystko i nic, bez ładu i składu.
Uśmiechnięty. Tak, tak 🙂 Nauczyciel też człowiek, który ma swoje problemy, ale zajęcia powinny przebiegać w miłej atmosferze, z uśmiechem na buzi, nawet jeśli nie zawsze jest na to ochota 😉 Nie można obarczać kogoś własnymi kłopotami, ponieważ rzutuje to na jakość zajęć.
Powinien być ekspertem w swojej dziedzinie. Z jednej strony musi posiadać wiedzę, którą potem dzieli się ze swoimi klientami=uczniami. Warte uwagi jest także, aby nauczyciel umiał tą wiedzę przekazać w należyty sposób. Nie ma nic gorszego niż nudna lekcja, która nic nie wnosi w postęp ucznia. Pamiętajcie, klienci szybko „wyczują” niekompetencję nauczyciela i stracą do niego szacunek …
Motywuje. Dobry lektor motywuje swoich uczniów, dodaje im odwagi, wspiera w trudnych momentach (np. jeśli ktoś gorzej radzi sobie z gramatyką). Sama chwalę swoich klientów, jeśli dostrzegam ogrom ich pracy i postępy w nauce 🙂
Cierpliwy. Uczniowie są na prawdę bardzo różni, mają odmienne charaktery, ale dobry lektor poradzi sobie w każdej sytuacji 🙂
Mieć poczucie humoru. Z tego co słyszę i wyczytałam w necie, dla wielu osób bardzo ważną rolę odgrywa także poczucie humoru u lektora. Raźniej im, jeśli mogą sobie z nim pożartować.
Nauczyciel z powołania. Takowi wykonują swoją pracę z pasją oraz większym zaangażowaniem, co jest również doceniane przez uczniów 🙂 Każdy nauczyciel powinien także lubić ludzi, a kontakty z nimi – sprawiać mu przyjemność.
Zgodnie z wynikami ankiety niemieckiej gazety Spiegel nauczyciel naucza, wychowuje, ocenia, dowartościowuje oraz opiekuje się uczniem w ramach wykonywanego zawodu.
Jak to u Was było?
Piszę ten post z uśmiechem na twarzy, ponieważ bardzo miło wspominam moje szkolne czasy, moich ulubionych belfrów i z wielką chęcią wróciłabym do tamtych lat…
Jakie są Wasze wspomnienia? Również mieliście swoich ulubionych nauczycieli? Co sobie w nich cenicie lub ceniliście? Jakie cechy dobrego nauczyciela możecie wymienić? Napiszcie w komentarzu.
Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku ?