Co czytać po niemiecku ?

Ponieważ dotychczasowe wpisy krążyły głównie wokół tematyki praktycznej nauki języka jak i trików na to, tym razem postanowiłam skupić Waszą uwagę na czytaniu po niemiecku. Poza kilkoma portalami jak spiegel.de, stern.de, Goethe Institut, fluter.de, Sueddeutsche Zeitung gorąco zachęcam do lektury innych źródeł. Co czytać po niemiecku oprócz powyższych przykładów?
Co czytać po niemiecku ?
#1 Deutsch Aktuell
Jeszcze 100 lat temu, za czasów szkoły średniej, kupowałam świetną gazetę Deutsch aktuell. Jeden numer kosztuje w granicach 10-11 złotych (do nabycia m.in. w salonach Empik czy supermarkecie Piotr i Paweł). Co zawiera? Sporą dawkę tekstów (np. ochrona środowiska, podróże, kultura itd.) do samodzielnej nauki (także pod kątem matur czy egzaminów), jak również materiały z Landeskunde. Do każdego numeru są do pobrania PDF-y z gotową listą słówek w wersji niemiecko-polskiej oraz arkusze pracy dla nauczyciela. Za free rzecz jasna 🙂 Pamiętajcie też, że razem z gazetą są MP3 do posłuchania.
Czy warto kupić? Zawsze można zainwestować te parę złotych w jeden numer i samemu ocenić czy prenumerować.
#2 Vitamin.de
Inną bardzo ciekawą pozycją na rynku jest vitamin de. To czasopismo również traktuje bieżącą tematykę (młodość, krajoznawstwo, szkoła, studia, społeczeństwo, kultura, trendy w Niemczech). Kwartalnik ten możecie nabyć w wersji elektronicznej jak i drukowanej. Roczny abonament (4 numery) to koszt rzędu 16 euro, z dostawą pod same drzwi 🙂 Bardzo mi się podoba, że każdy materiał jest opatrzony legendą: poziom trudności (A2-C1), czytanie, słuchanie czy arkusz pracy.
Co otrzymacie w cenie? Świetne teksty, w których podkreślono najważniejsze słowa, na fioletowym tle (w tym przypadku) podano bardzo istotne dane nawiązujące do tematyki tekstu. Na szarym polu natomiast są wypisane słowa zaznaczone w tekście już z synonimami. No nic tylko kupować i się uczyć 🙂
Oprócz tego na stronie vitamin.de macie dostęp do nagrań MP3 (do określonych stron w czasopiśmie). Jak najbardziej możecie je pobrać, razem z arkuszem pracy 🙂 Sama się zastanawiam nad wykupieniem rocznej prenumeraty 🙂
#3 Er sagt, sie sagt
Nie wiem czy znacie serię Er sagt, sie sagt w gazecie Sueddeutsche Zeitung ? Teksty te dotyczą komunikacji w związku między kobietą a mężczyzną. Jak wiadomo nie zawsze jest kolorowo i nie zawsze partnerzy się dogadują.. Kocham je czytać 🙂 Napisane są w dość przystępnym języku, sporządzone w formie dialogu między „nią” a „nim”.
#4 Fluter
Możecie zamówić wydanie wszystkich dialogów, zebrane w książce (zdjęcie powyżej) TU.
A Wy co chętnie czytacie? Dajcie znać w komentarzu.
Zostaw Komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Comments
Nie znałam rubryki „Er sagt, sie sagt”. Dzięki za wspomnienie o tym 🙂
Gorąco polecam. Teksty są świetne ?