5 sprawdzonych sposobów na skuteczną naukę języka niemieckiego

Obecna sytuacja epidemiologiczna wprowadziła sporo zamieszania u niejednej osoby uczącej się, ponieważ z dnia na dzień lekcje analogowe przeprowadzano w formie online. Nie dla każdego była, czy też jest to dobra zmiana, dlatego warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów na skuteczną naukę, szczególnie w przypadku języka niemieckiego.
Chciałabym przedstawić Ci dzisiaj pięć sprawdzonych technik uczenia się, ponieważ wiem, jak trudny może się wydawać język niemiecki. Szczególnie teraz, gdy nie każdy z nas ma możliwość spotkać się z nauczycielem 😉 Dla niektórych nauka języka naszych zachodnich sąsiadów to kosmos (przez te nieszczęsne rodzajniki), dla innych magia (wiele podobieństw z innymi językami). Daj się porwać w lekturę i poznaj nowe, skuteczne triki do zastosowania od zaraz.
Czy trudno nauczyć się języka niemieckiego?
To zależy od Twojego nastawienia oraz od celu nauki – czy wiesz, po co się uczysz (chcesz zdać certyfikat, wyjechać do pracy, na studia/stypendium zagraniczne etc.)? Twoja postawa do języka obcego odgrywa bardzo ważną rolę. Na własnym przykładzie wiem, jak bardzo kiedyś nienawidziłam niemieckiego i być może dlatego trudno mi było się go nauczyć. >>TUTAJ<< opisałam, jak uczyłam się języka, ponieważ Pani w szkole wymagała… Nigdy nie przypuszczałam, że zmiana mojego podejścia przełoży się na przyswojenie i zrozumienie różnych zawiłości w tym języku. Dlatego zastanów się, czy Ciebie ten problem też nie dotyczy…

Jak (na)uczyć się języka niemieckiego?
Przedstawię Ci kilka technik na skuteczną naukę języka i mam nadzieję, że któraś z nich zyska Twoją sympatię 😉
NAUKA Z OBRAZKAMI – możesz przygotować sobie małe fiszki (karteczki wielkości wizytówki), z jednej strony zapisać słówko w wersji niemieckiej, pod spodem tłumaczenie lub synonim (w zależności od poziomu zaawansowania języka), a na drugiej stronie umieścić obrazek kojarzący się z tym hasłem. Metoda jest dość fajna, możesz to przygotować w Quizlet, pobrać i wydrukować – >>TUTAJ<< opisałam, czym jest ta aplikacja.
Dzięki wizualizacji trwalej zapamiętujemy nowe słownictwo, jednak ta technika jest pracochłonna – samo przygotowanie trwa chwilę, jednak wydrukowanie, laminowanie, rozcinanie jest dość absorbujące. Obawiam się jednak, iż możesz mieć trudność w znalezieniu odpowiedniego obrazka czy grafiki do konkretnego zagadnienia gramatycznego.

MNEMOTECHNIKA – również bardzo skuteczna metoda zapamiętywania. Na czym polega? Do nowo poznanego wyrazu układasz zdanie tak, aby zawierało ono wyraz podobnie brzmiący np. chcesz przyswoić wyraz “die Hände” – (tworzysz zdanie z wyrazem podobnie brzmiącym) “Ich wasche mich am Wochenende”.
Zdanie wcale nie musi mieć sensu 😉 Już przy samym wymyślaniu takiej kombinacji Twój mózg koduje nową informację.
MISZ MASZ – to chyba najtrafniejsze określenie tej techniki. Głównym jej celem jest urozmaicenie uczenia się. Możesz posłuchać słówek na telefonie w formie MP3, jakiegoś filmu/piosenki etc. jednocześnie patrząc na ich zapis graficzny czy transkrypt. Zwolennicy tej metody uważają, że gdy są zrelaksowani potrafią lepiej zapamiętywać przyswajaną wiedzę. Jeśli lubisz ruch możesz między nauką słówek robić kilkuminutowe ćwiczenia fizyczne. Podczas ćwiczeń nasz organizm się rozluźnia, co korzystniej wpłynie na samą naukę.
Wypróbuj u siebie, u mnie się to nie sprawdzi. Ponieważ, gdy zaczynam się uczyć muszę robić to jedną metodą, póki nie skończę. Zmiana położenia mnie rozprasza i dlatego wiem, że tutaj byłabym zbyt mocno zdekoncentrowana.

APKI W ŁAPKI – nauka języka niemieckiego za pomocą tej funkcji to obecnie chyba najpopularniejsza metoda. Jest masa darmowych aplikacji w Sklepie Play, dzięki którym można potrenować gramatykę, leksykę, słuchanie i mówienie. Obecnie bardzo polecane są Tandem oraz iTalki.
Nauka z aplikacją nie musi być nudna. Przez ostatnie kilka lat – na korzyść użytkowników – zmieniły się dostępne aplikacje językowe. Dość często zawierają one elementy gry, gdzie trzeba m.in. dopasować wyrazy, końcówki, formy czasowników etc. Jakiś czas temu uczyłam się tą metodą i wracam ab und zu, ale obecnie opracowuję inną i póki co, jest o wiele skuteczniejsza 😉 Będę o niej pisać 🙂
MAGICZNA LISTA – to nic innego jak lista słówek. Istota leży w jej właściwym użyciu 😉 Możesz podzielić sobie kartkę na trzy części – po lewej wpisujesz nowe słowo, w środkowej kolumnie jego tłumaczenie, po prawej przykładowe zdanie/użycie. Ucząc się zakrywasz środkową i prawą kolumnę, powtarzasz nowe słowo. Następnie zakrywasz lewą kolumnę, z nowym wyrazem i próbujesz przyswoić sobie polskie tłumaczenie (widoczna jest tylko środkowa kolumna, pozostałe są zakryte). Na końcu uczysz się przykładowego zdania z nowym wyrazem – lewa oraz środkowa kolumna są w tym czasie zakryte. Ostatecznie odkrywasz lewą kolumnę – z nowym wyrazem i próbujesz przypomnieć sobie znaczenie oraz przykładowe zdanie.
Uważam, że ostatnia metoda jest boska! Być może jest trudna, ale bardzo skuteczna. Nieważne na jakim poziomie z niej skorzystasz, zawsze bazujesz na jakichś słownikach, podręcznikach i innych materiałach, w których znajdziesz przykładowe zdania, jeśli miał(a)byś z wymyśleniem swojego 😉 Kocham tą metodę za jej prostotę, ale też za efekty.

Dla przykładu – czasownik “machen“, który ma wiele znaczeń. W pierwszej kolumnie, po lewej, wpisujesz ten czasownik, na środku znaczenie, po prawej jedno/kilka przykładowych zdań 😉 Prawda, że super sprawa?
