[RECENZJA] Niemiecki dla leniwych. Ćwiczenia. Zobacz – Zrozum – Zapamiętaj, wyd. Poltext

Niedawno otrzymałam w prezencie najnowszą książkę wydawnictwa Poltext, autorstwa pań A. Drummer oraz M. Rolbieckiej, którą dziś pragnę Wam przybliżyć. Jest ona warta Waszej uwagi, nie tylko ze względu na świetnie poukładane tematy gramatyczne (łatwiejsze zagadnienia są na początku, trudniejsze na końcu), ale głównie dlatego, że to kolejna pozycja dla uczących się języka niemieckiego na poziomie A1-B2. Świetnie może posłużyć jako samouczek, ale także być dodatkiem do lekcji. Słowem wstępu zapraszam Was do lektury mojej recenzji książki: „Niemiecki dla leniwych. Ćwiczenia. Zobacz – Zrozum – Zapamiętaj”, A. Drummer, M. Rolbiecka, wyd. Poltext.
„Niemiecki dla leniwych. Ćwiczenia. Zobacz – Zrozum- Zapamiętaj” – informacje od autorek
Nowa książka Niemiecki dla leniwych. Ćwiczenia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich wzrokowców. Proste ćwiczenia opracowane na podstawie metody nauki wizualnej pomogą w opanowaniu niemieckiej gramatyki. Części mowy, części zdania
i słowotwórstwo przećwiczyć można z pomocą kolorowych tabel i schematów.Czy niemieckiego można się nauczyć na skróty? Można. Tym bardziej że gramatyka niemiecka jest schematyczna i prosta do przełożenia na język wizualny. Elementy zdań łączą się w zależności od typów konstrukcji i każdy ze schematów można łatwo zrozumieć i zapamiętać. Niemiecki dla leniwych. Ćwiczenia, dodatek do bestsellerowego podręcznika Niemiecki dla leniwych, w całości składa się z różnorodnych ćwiczeń, przejrzystych tabel, kolorowych ikon i prostych schematów, dzięki którym zagadnienia niemieckiej gramatyki na poziomie od A1 do B2 można łatwo zrozumieć i zapamiętać.
Krótkie ćwiczenia z niemieckiego dla wzrokowców pozwolą szybko i sprawnie opanować niemiecką gramatykę: przypomnieć sobie najważniejsze struktury, utrwalić konstrukcje już poznane albo uporządkować dotychczasową wiedzę. W końcu najlepiej uczymy się języków obcych, kiedy wizualizujemy sobie omawiany materiał. W ten sposób przećwiczyć można:
niemieckie części mowy,
czasy gramatyczne – proste i złożone,
słowotwórstwo,
stronę bierną,
konstrukcje bezokolicznikowe,
(…) To taki nowatorski, kolorowy atlas niemieckich konstrukcji od najprostszych do najtrudniejszych.
ZOBACZYSZ tu najważniejsze schematy niemieckich zdań
ZOBACZYSZ bardzo wiele praktycznych przykładów
ZOBACZYSZ, że język niemiecki jest bardzo schematyczny i przewidywalny
ZOBACZYSZ, jak łatwo jest sobie „poukładać w głowie” niemiecki
ZOBACZYSZ, że ty także dasz sobie radę z niemieckim
Podręcznik przeznaczony jest głównie dla uczniów początkujących, do poziomu B2 włącznie, ale z całą pewnością przyda się także nauczycielom języka niemieckiego. Pomoże im kreatywnie nauczać i wymyślać ciekawe, a jednocześnie zrozumiałe ćwiczenia dla swoich uczniów.
Na początku książki znajdziecie fajny podział zagadnień według Schematów – zajrzyjcie >>TUTAJ<<. Jest ich aż 12, przy czym każdy ma zachowaną pewną szatę graficzną. Jest to dość istotna wskazówka szczególnie dla wzrokowców. Sama kolorystyka przypadła mi do gustu, jak i to, że również polecenia w Ćwiczeniach koloru czerwonego, co dość mocno przykuwa uwagę czytelnika.
UWAGA!!!! W DNIACH 9.04.-18.04.2021 MOŻECIE KUPIĆ „ĆWICZENIA” (TUTAJ) ORAZ „PODRĘCZNIK” (TUTAJ) 25% TANIEJ. PRZY ZAKUPIE WPISZCIE HASŁO „TRENUJNIEMIECKI25”.
Pierwszym tematem jest czas teraźniejszy Präsens. Bardzo podoba mi się sama forma – przy każdym głównym pojęciu jest odniesienie do konkretnych stron Podręcznika, dzięki czemu użytkownik nie traci czasu na szukanie teorii po różnych książkach czy na stronach internetowych. Bardzo fajnie (graficznie) pokazano, jak można zbudować zdania, bazując na poniższych schematach:
Jednakże ilość ćwiczeń jest – moim zdaniem – niewystarczająca, ponieważ pewne rzeczy należy intensywniej przećwiczyć. Szczególnie w kontekście czasu teraźniejszego Präsens.
„Niemiecki dla leniwych. Ćwiczenia. Zobacz – Zrozum- Zapamiętaj” – ćwiczenia
Mamy do rozwiązania ćwiczenia, w których budujemy pytania, zdania z podanych elementów, zaznaczamy zdania pasujące do pytania, uzupełniamy tabelki, wśród podanych odpowiedzi zaznaczamy właściwą formę czasownika, przerabiamy czasownik na jego formę w czasie przeszłym, uzupełniamy luki w zdaniach itd. Wybór jest ogromny 🙂 Pamiętajmy także, że na końcu Ćwiczeń mamy klucz odpowiedzi****.
Schematy są utworzone podobnie do siebie, co mi się bardzo podoba. Nie ma chaosu graficznego, ani informacyjnego. Jedna rzecz, na którą warto zwrócić szczególną uwagę – w Ćwiczeniach często są użyte ikony przy konkretnych zagadnieniach gramatycznych. Nie będąc w posiadaniu Podręcznika możecie mieć problem z odgadnięciem, co one oznaczają.
Na samym początku niektórych działów mamy piękną tabelkę, z różnobarwnym zaznaczeniem elementów składowych zdania. Takie grafiki zasługują na szczególną uwagę, ponieważ wszelkiego rodzaju ilustracje rozwijają nasze kodowanie wizualne oraz ułatwiają zapamiętywanie gramatyki.

Tworząc zdania w zeszycie (i bazując na pomocy powyżej) nie zapomnijcie używać dokładnie tych samych kolorów, które widzicie w tabelce. Odgrywają one szalenie ważną rolę w nauce języka 🙂
W ramach sprawdzenia wiedzy o zdaniach zachęcam Was do zrobienia zadań na stronach 149-152. Pamiętajcie, klucz odpowiedzi znajdziecie na końcu książki.
„Niemiecki dla leniwych. Ćwiczenia. Zobacz – Zrozum- Zapamiętaj” – ocena ogólna
Ogólnie książka bardzo mi się podoba:) Do tej pory nie miałam okazji spotkać ćwiczeń przedstawionych w ten sposób. Przyznaję ogromny plus za grafiki pomagające zapamiętać szyki oraz elementy składowe zdań. Cała publikacja opatrzona jest także fajną szatą graficzną, brak „przeładowania” treścią, a przy każdym temacie znajdziecie wskazówkę, na których stronach w Podręczniku umieszczono teorię. Zazwyczaj nie jest to spotykane w książkach językowych. Nawet w kluczu odpowiedzi zobaczycie tzw. „szkielety” konkretnych zagadnień.
Ćwiczenia poukładane są według poziomu trudności, począwszy od czasu teraźniejszego, skończywszy na konstrukcji bezokolicznikowej. Są krótkie, więc nie zajmą Wam więcej niż 5 minut 🙂 Każdy dział też jest opatrzony inną barwą.
W Ćwiczeniach użyto kilku pojęć np. „pytania alternatywne” (s. 131) czy „dopełnienie w bierniku oraz dołączone przyimkiem” (s. 115), co dla wielu uczących się języka może być problematyczne, dlatego iż ciężko znaleźć w sieci jakiekolwiek informacje do tych haseł. Dopiero po głębszym wczytaniu się w treść dowiadujemy się, co autorki miały na myśli. Tak więc ponownie przywołuję fakt, iż trzeba zaopatrzyć się także w Podręcznik.
UWAGA!!!! W DNIACH 9.04.-18.04.2021 MOŻECIE KUPIĆ „ĆWICZENIA” (TUTAJ) ORAZ „PODRĘCZNIK” (TUTAJ) 25% TANIEJ. PRZY ZAKUPIE WPISZCIE HASŁO „TRENUJNIEMIECKI25”.
