Jak uczyć się słówek po niemiecku – 5 trików

Ostatnio mam hopla na punkcie gotowania i pieczenia 3xbez (bez glutenu, bez cukru, bez laktozy). Jakimś dziwnym trafem bardzo często wracam do wątku o kuchni według pięciu przemian. Niebywale mocno wpasowuje się to do mojego dzisiejszego wpisu, do którego zainspirowały mnie zajęcia minionych dni. Spotkałam kilka nowych osób na mej drodze (zawodowej), które reprezentują określony poziom, i którym zależy na poszerzeniu leksyki, aczkolwiek nie bardzo wiedzą jak się za to zabrać… Ze specjalną dedykacją dla tych właśnie osób podrzucę Wam dziś wpis: jak uczyć się słówek po niemiecku – 5 trików.
Jak uczyć się słówek po niemiecku –
5 trików.
#1
Postanowiłam poszukać czegoś wow w internecie i trafiłam na filmik Madame Polyglot na YouTube. Jednak jak się to ma do mówienia w języku obcym? Sprawa jest bardzo prosta. Wdrożcie taktykę pięciu przemian w odniesieniu do Waszych metod uczenia się.
Nie kujemy słówek na sucho. Co mam na myśli? Nie produkujemy list – tasiemców z nowymi słowami, lecz przyswajajmy je w konkretnym kontekście. Jeśli jesteście na poziomie wyższym niż A2 zalecam zupełnie inną taktykę, a mianowicie zapiszcie dane słowo i wyszukajcie do niego 2-3 synonimy w Duden. Następnie klikacie pierwszy rzeczownik od góry, zjeżdżacie kursorem do opcji Synonyme zu i spisujecie pasujące wyrazy. Poniżej znajdziecie również wymowę tego wyrazu (Aussprache). ODRADZAM KOPIOWANIE SŁÓWEK ZE STRON INTERNETOWYCH. Ręczne robienie notatek ćwiczy nie tylko mięśnie ręki, lecz także koncentrację.
#2
Uczmy się słówek z filmów. Jak? Nie myślcie, że trzeba siedzieć przy laptopie z kartką papieru i długopisem. Wręcz przeciwnie. Wyszukajcie np. na YouTube takie filmy niemieckie/z niemieckim lektorem, aby była możliwość włączenia napisów. Starajcie się obejrzeć jeden i ten sam film kilkanaście razy, zapamiętajcie chociaż 5 słów. Jednak nie musicie biegać od razu i notować. Trenujcie koncentrację, zapiszcie dane słowo z pewnym opóźnieniem.
#3
Słuchanie w połączeniu z nowymi słowami. Nie bałabym się posunąć o krok dalej, nagrywajcie się telefonem lub darmową aplikacją Vocaroo. Dane nagranie możecie pobrać na dysk. Co nagrywać? Przykładowo całe zdania z nowym słowem bądź konkretne zagadnienia gramatyczne.
#4
Mówcie sami do siebie, jeśli nie macie niemieckojęzycznego rozmówcy. Wykorzystajcie powyższą opcję i odsłuchujcie swojego nagrania. Lepiej nagrywać krótkie 1-1.5-minutowe monologi, by w ten sposób popracować również nad swoją wymową. Do tego celu można skorzystać z darmowej aplikacji Audio Recorder i wiele innych. Wystarczy wpisać Recorder w wyszukiwarce Sklepu Play.
#5
Słowo = skojarzenie. Przy uczeniu się nowych słów warto ruszyć wyobraźnię, nowe słowo starać się skojarzyć z czymś przyjemnym. Np. kolor czerwony (rot) zawsze łączyłam z sercem (das Herz), anrufen (dzwonić) ze słuchawką telefoniczną itd. Jeśli macie talent do tworzenia sketchnotek to śmiało działajcie.
kliknij >>tutaj<< aby obejrzeć