[AKTUALIZACJA 2022] Ile kosztuje lekcja niemieckiego ?

Z napisaniem dzisiejszego wpisu: ile kosztuje lekcja niemieckiego ? nosiłam się od dawna, by uświadomić Wam, czym kieruje się lektor / szkoła językowa przygotowując swoją ofertę. Bloga prowadzę od kilku lat, dzielę się z Wami wiedzą oraz praktycznymi wskazówkami, jak się uczyć. Jednakże chciałabym Wam uświadomić, iż uczenie to też praca:)
Moje początki jako nauczyciel niemieckiego
Swoją przygodę z nauczaniem zaczęłam będąc studentką pierwszego roku studiów licencjackich, pracując wówczas z bardzo sympatycznym chłopcem z klasy czwartej. Miło wspominam tamten czas 🙂 Moje spostrzeżenia „wtedy” a „teraz” nieco się różnią, ale postanowiłam się nimi z Wami podzielić.
Wiele osób nadal żyje w przekonaniu, iż język niemiecki w coraz mniejszym stopniu jest „opłacalny” przez to, iż budzi mniejsze zainteresowanie na rynku pracy. Poniekąd się zgodzę, ofert pracy z językiem angielskim jest zdecydowanie więcej, jednak ofert zatrudnienia w Niemczech jest nadal dość sporo i ciągle potrzeba rąk do pracy. U naszych zachodnich sąsiadów nie każdy potrafi komunikować się w języku angielskim, w Szwajcarii to rzadkość, co powinno motywować nas do dalszej nauki języka.
Potencjalny klient nie zawsze jest skłonny zapłacić żądaną stawkę za jednostkę lekcyjną, ponieważ w przeciągu ostatnich lat pojawiło się masę różnych źródeł (płatnych i darmowych) do nauki języka w / z domu. Kiedyś było nie do pomyślenia, aby uczyć się z tutotiali na YouTube, a dziś jest to bardzo powszechne. Jednak przychodzi taki moment w życiu, kiedy potrzebujemy (odpłatnego) wsparcia fachowca, który wskaże nam także, jak się uczyć.
Od razu nasuwa się pytanie, dlaczego zajęcia niemieckiego kosztują tyle, ile kosztują?
Dlaczego zajęcia niemieckiego kosztują tyle, ile kosztują?
Będąc na pierwszym roku studiów licencjackich sama korzystałam z korepetycji, płaciłam wówczas 35 zł za 45 minut u doświadczonej nauczycielki i tłumaczki przysięgłej. Po ukończonym pierwszym stopniu studiów proponowano mi stawkę (jako lektor niemieckiego) rzędu 15-18 zł za 45 minut, z racji braku wielkiego doświadczenia. Wówczas była to wysoka stawka, ale dopiero dziś, pracując w branży, rozumiem, czym była podyktowana.
Decydując się na współpracę z lektorem czy szkołą językową trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż mamy w ofercie zajęcia indywidualne (najczęściej). Lektor skupia całą swoją uwagę na potrzebach ucznia. Całe zajęcia przygotowuje wcześniej dla danej osoby (tak, tak. Przed zajęciami trzeba poszukać ciekawego nagrania, artykułu w gazecie, przygotować ćwiczenia, tzw. „rozgrzewkę”, wyszukać inspirujące zdjęcia itd.) – co pochłania masę czasu. Dzięki temu mówimy tutaj o podejściu indywidualnym do każdej osoby.
Dość często znaleźć można zajęcia grupowe, co jest na pewno korzystniejsze cenowo dla potencjalnego klienta niż zajęcia 1:1. Zajęcia odbywają się w grupach kilkuosobowych, jest większa interakcja, lektor ma więcej możliwości w wyborze ćwiczeń. Warto się tutaj zastanowić, co jest dla nas ważniejsze – mieć lektora na wyłączność czy gotowość do nauki w liczniejszym gronie?
Prowadząc działalność nie należy zapomnieć, iż każdy przedsiębiorca musi uiszczać opłaty do odpowiednich urzędów – czynsz za wynajem lokalu, szkolenia lektorów, zakup podręczników, oprogramowania do zarządzania szkołą, sprzętu itd. Nikt też nie będzie pracował na skraju opłacalności, lecz z zamiarem otrzymywania co miesiąc godziwego wynagrodzenia za swoją pracę.
Ostatnie dwa lata przyczyniły się do tego, iż świat online mocno wkroczył w naszą codzienność. Wiele szkół czy lektorów przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości, zachowując przy tym swoją renomę oraz jakość zajęć.
Mnóstwo czasu zajęło mi wypracowanie moich metod pracy, przygotowanie i selekcja materiałów, układanie zajęć pod indywidualne potrzeby klienta, doraźna pomoc językowa, 100% mojej uwagi poświęconej mojemu uczniowi, monitorowanie postępów oraz kontrolowanie prac domowych. Dlatego drogi kliencie, jeśli decydujesz się na współpracę ze mną znaczy to, iż zaakceptowałeś już moje warunki 🙂
Często byłam pytana, czy zajęcia online są droższe czy tańsze… Stawka jest taka sama. Dlaczego? Ponieważ kurs online nie różni się niczym innym od tradycyjnego, poza miejscem realizacji zajęć. Przygotowanie się do zajęć zajmuje mi tyle samo czasu. Cenię sobie dostęp do zdalnych narzędzi, dzięki którym ja i moi klienci mamy dostęp do wszystkiego 24/h. Umiejętność korzystania z nich wymagała ode mnie pewnego zaangażowania oraz wdrożenia ich w moją pracę.
Na koniec chciałabym dodać, iż usługi edukacyjne są inwestycją długofalową w swoją przyszłość i jedynym wyznacznikiem nawiązania współpracy z lektorem czy szkołą językową nie powinna być cena, lecz przede wszystkim doświadczenie i zaangażowanie danej osoby. Wielu nauczycieli prowadzi także swoje blogi, dzieli się na nich wiedzą i już na bazie tych wpisów możecie wysnuć wnioski, czy chcielibyście z daną osobą pracować. Czy sposób komunikowania przez nią treści Wam odpowiada:)
Spodobał Wam się ten wpis? Będzie mi miło przeczytać Wasze komentarze pod tym postem 🙂 Tym samym zapraszam Was serdecznie do lektury wpisu o cechach dobrego nauczyciela >>TUTAJ<<.
Zapraszam Was do śledzenia mojego Fanpage na Facebooku , na którym dzielę się ciekawymi treściami do nauki niemieckiego
