[RECENZJA] 144 najważniejsze niemieckie czasowniki, wyd. Poltext
![[RECENZJA] 144 najważniejsze niemieckie czasowniki, wyd. Poltext](https://justynaniemiecki.pl/wp-content/uploads/2021/11/CamScanner-11-03-2021-16.09-e1635953387637.jpg)
Czasowniki są duszą języka. Także niemieckiego. Każde niemieckie zdanie zawiera czasownik, co najmniej jeden, a czasami nawet więcej niż jeden. Każdy może uczyć się języka obcego. Ale inteligentni ludzie uczą się go w inteligentny sposób. Co jest nam najbardziej potrzebne w języku obcym? Oczywiście to, co jest w nim najczęściej używane! To taka droga „na skróty”.
Zapraszam Cię do przeczytania mojej recenzji książki: 144 najważniejsze niemieckie czasowniki, wyd. Poltext i dowiedz się, dlaczego warto mieć tą pozycję na swojej półce.
144 najważniejsze niemieckie czasowniki – najważniejsze informacje
Książka adresowana jest do wszystkich uczących się niemieckiego – od samego początku nauki do poziomu B2. Początkujący dowiedzą się dzięki niej, które czasowniki są najważniejsze, najpotrzebniejsze, najczęściej używane, a bardziej zaawansowani doszlifują swój niemiecki i zobaczą te czasowniki „w akcji” także w znacznie bardziej skomplikowanych konstrukcjach.
(…) Jeśli chcesz sprawnie i w krótkim czasie nauczyć się języka niemieckiego, powinieneś zwracać uwagę na KOLEJNOŚĆ poznawania nowych słów. Im szybciej opanujesz NAJCZĘŚCIEJ używane słowa, tym szybciej będziesz w stanie komunikować się w języku niemieckim. (…)
Agnieszka Drummer i Richard Boehnke wybrali 144 najważniejsze niemieckie czasowniki, swego rodzaju duszę języka, i omówili je na kartach tej książki. Na opracowanie każdego z nich składają się trzy sekcje:
-> PROSTE – znajdują się tu: odmiana czasownika, najprostsze zdania i najpopularniejsze znaczenia. Służy jako wprowadzenie lub powtórzenie wiadomości.
-> TRUDNE – zawiera przykłady użycia czasowników w bardziej skomplikowanych konstrukcjach gramatycznych, powiedzonkach czy idiomach.
-> CIEKAWE – to zbiór wybranych myśli znanych osób, w których znalazły się omawiane czasowniki.
Książkę możesz kupić >>TUTAJ<<.
144 najważniejsze niemieckie czasowniki – moja opinia
Książka ta jest bardzo fajnym, krótkim i zwięzłym kompendium gramatycznym. Znajdziesz w niej listę alfabetyczną czasowników oraz drugą, według częstotliwości ich użycia. Przyznaję autorom dużego plusa za takie streszczenie.
Podoba mi się wyjaśnienie przy każdym z czasowników oraz liczne przykłady podzielone według trzech kategorii: proste, trudne i ciekawe. Dzięki temu mamy tzw. „gotowca” do nauki. Przy niektórych czasownikach autorzy zwracają naszą uwagę na cechy szczególne. Spójrz poniżej.

Poza tym znajdziesz tu wiele przydatnych czasowników i wyjaśnienia dotyczące ich znaczenia. Nie wiem, czy wiesz, ale w języku niemieckim jeden czasownik ma wiele zastosowań, co ma przełożenie na przykłady w książce:
Autorzy zadbali także o Ważny dodatek, umieszczony na samym końcu, który zawiera treści pogrupowane według poniższych tematów:
- Co łączy WSZYSTKIE czasowniki? ………………………………………….
- Czasowniki regularne ……………………………………………………………..
- Lista czasowników regularnych …………………………………………….
- Czasowniki nieregularne ………………………………………………………..
- Czasowniki słabe ……………………………………………………………………
- Lista czasowników słabych …………………………………………………….
- Czasowniki mocne …………………………………………………………………
- Lista czasowników mocnych ………………………………………………….
- Czasowniki słabe oraz mocne …………………………………………………
- Lista czasowników mocnych i nieregularnych ……………………..
- Czasowniki posiłkowe/pomocnicze ………………………………………..
- Czasowniki modalne ………………………………………………………………
- Czasowniki zwrotne ………………………………………………………………..
- Czasowniki rozdzielnie złożone ……………………………………………..
- Czasowniki złożone (ale nie rozdzielnie) ………………………………
- Czasowniki pokrewne ……………………………………………………………..
- Czasowniki łączące się z przypadkiem …………………………………..
- Czasowniki z „zu” i bez „zu” ……………………………………………………
- Czasowniki ze stałymi przyimkami ………………………………………..
- Lista wg liczby liter ………………………………………………………………….
- Niemieckie czasy ……………………………………………………………………
Wszystko jest w jednym miejscu, bez konieczności szukania po wielu podręcznikach. Dodatkowo masz tutaj listę czasowników na egzamin na poziomie B1, z tłumaczeniem na język polski.
Uważam, że książka ta jest świetnym źródłem do zdobycia dodatkowej wiedzy. Warto rozbudować zawarte tutaj treści o kilka drobiazgów, których mi brakuje w tym wydaniu:
- nagrań audio, dlatego warto by poszerzyć ofertę o nagrania MP3, które byłyby ogromną pomocą szczególnie dla samouków,
- kolorów – ciekawostki warto wyróżnić w kolorze, aby uwydatnić je na tle innych przykładów,
- ćwiczeń, aby po „przerobieniu” całej książki móc się sprawdzić, ile pamiętam 🙂
Każdy użytkownik tego podręcznika udaję się w językową podróż i łaknie wiedzę w bardzo interesujący sposób 🙂 A jeśli chcesz zobaczyć więcej, co znajdziesz w książce, zerknij >>TUTAJ<<. Naprawdę warto 🙂
