Jak swobodniej mówić po niemiecku w 4 krokach?

Zastanawiasz się, jak to jest, że Pani X nauczyła się swobodnej komunikacji języka w pół roku, a mi nadal idzie jak po grudzie? Co to za nowatorska technika? Zapamiętaj jedno – nie ma złotego środka, który pomoże wszystkim. Jednym osobom wystarcza przeczytać zdanie raz, by zapamiętać, przy czym inni muszą to robić wielokrotnie.
Przeczytaj ten wpis, by dowiedzieć się, jak swobodniej mówić po niemiecku robiąc cztery małe kroki.
1. Pozbądź się strachu, aby swobodniej mówić po niemiecku
Wielokrotnie wspominałam o „mękach”, jakie przeszłam podczas studiów, gdy próbowałam coś z siebie wydukać, a nie potrafiłam.. Na samą myśl o konwersacjach dostawałam palpitacji serca! Bardzo chciałam przestać się bać mówienia po niemiecku, a z drugiej strony nie byłam świadoma, skąd się brał ten strach…
Dziś jako nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem uważam, że wielu z Was ma ten sam problem i bardzo chce się go pozbyć. Myślę, że warto zacząć od intensywnego słuchania nagrań na poziomie, na którym jesteś. Pomoże Ci to osłuchać się z językiem, ale wymaga również Twojego zaangażowania oraz samodyscypliny. Nie warto robić przerw z błahego powodu, ponieważ „wypadając z rytmu” tracisz także motywację…
Samo osłuchiwanie się z językiem jest istotne, ale to nie wszystko. Jeszcze trzeba powtarzać usłyszane zdania na głos. To pierwszy mały, „duży” krok do nabrania płynności w mówieniu. Odsłuchaj nagrania kilkukrotnie, zrób swój „transkrypt”, ponownie odsłuchaj i powtarzaj zapisany tekst na głos.
Nagraj potem te zdania na telefonie i odsłuchuj ich w drodze do pracy lub szkoły. Jeśli mieszkasz w kraju niemieckojęzycznym zwróć uwagę na to, co mówią inni kupując bułki czy na przystanku autobusowym. Na początku może być Ci trudniej, ale taka forma nauki z czasem się opłaca.

2. Stosuj skojarzenia, by łatwiej zapamiętać dane słowo
Tutaj masz szerokie pole do popisu. Przemawiają do Ciebie wizualizacje? Przedstawiaj sobie słownictwo za pomocą prostych rysunków.
W języku polskim jest wiele wyrazów pochodzenia niemieckiego przez co łatwiej je zapamiętać np. blacha – das Blech, sala – der Saal. Jest to jeden z przykładów na skojarzenie.
Inny, który również stosuję na moich lekcjach online, to skojarzenia do danego wyrazu np. der Großvater to dziadek. Groß oznacza duży, der Vater to tata, i tak powstaje nam „duży tata”, czyli dziadek 🙂 Zastanów się, czy i Ty możesz wymyślić takie łączenia?
3. Wymyślaj opisy, aby wybrnąć z każdej sytuacji
Brzmi bardzo tajemniczo, ale co ma na myśli? Tłumacząc nieznane słowa na język polski / lub odwrotnie / postaraj się każdorazowo wypisać synonimy do tego. Dlaczego? Ponieważ prowadząc konwersację po niemiecku będziesz w stanie opisać, co masz na myśli, nawet gdy zdarzy Ci się zapomnieć dany wyraz. Zaraz pomyślisz: ale to jest za trudne! Wcale nie.
Nie musisz od razu sięgać do DUDEN.DE, łatwiejsze „zamienniki” znajdziesz również w zwykłych słownikach.
Gdy ja się uczę nowego słownictwa, najczęściej przy sobotnim sprzątaniu, układam w głowie dialogi, co bym powiedziała, gdyby… Jak bym zareagowała? Ta metoda bardzo mi pomogła przestać się bać i rozmawiać po niemiecku bez najmniejszych oporów. Spróbuj i Ty!

4. Ćwicz mówienie, nawet jeżeli uczysz się sam(a)
Nie masz partnera do rozmów? Poszukaj kogoś na różnych grupach Facebookowych lub zgłoś się do mnie 🙂 Brak drugiego rozmówcy to żaden problem w dobie Internetu 🙂 Szukaj inspiracji na YouTube np. nagrań wideo z egzaminów ustnych. Przyjrzyj się, jakiego rodzaju zadania są na egzaminach, stwórz swoje odpowiedzi, nagraj je i odsłuchuj. Każda forma ćwiczeń jest dobra 🙂
Wiele różnych aplikacji, służących nauce języka niemieckiego, mają funkcję nagrywania. Najpierw uczysz się leksyki, słuchasz jej, a potem nagrywasz. Wypróbuj 🙂
Podziel się w komentarzu swoimi „złotymi radami” lub – jeśli korzystasz z moich – swoimi wynikami 🙂 Zapamiętaj, nawet jeżeli zrobisz błąd, świat się nie zawali. Twórz sobie notatki, zaznaczaj ilość popełnionych błędów, „wracaj” do nich po kilku tygodniach. Wówczas będziesz w stanie sam(a) określić swój progres 🙂
