[AKTUALIZACJA 2023] List formalny po niemiecku
Matura rozszerzona, egzamin językowy czy też wizja napisania listu formalnego coraz bliżej, a Ty nie wiesz, od czego zacząć? Znam to uczucie, dlatego zaktualizowałam dla Ciebie materiał, dzięki któremu z uśmiechem na twarzy podejmiesz się napisania tego typu pisma. Wystarczy opanować pewien zakres słownictwa oraz posiąść wiedzę odnośnie struktury samego listu.
Co zawiera list formalny po niemiecku?
Pisząc list formalny po niemiecku pamiętaj o najważniejszych elementach:
- Miejscowość i data – der Ort und das Datum (1)
- Adres nadawcy / odbiorcy – die Absender- / Empfängeradresse (2)
- Powód pisma – der Betreff (3)
- Forma zwracania się do kogoś – die Anrede (4)
- Treść pisma – der Inhalt (5)
- Zakończenie z pozdrowieniem – die Grußformel (6)
- Podpis – die Unterschrift (7)
- Załącznik – die Anlage (8).
Umieszczone powyżej cyfry mają odniesienie do danych umieszczonych przeze mnie w (przykładowym) liście formalnym poniżej. Zbieżność danych jest przypadkowa.
Jak napisać list formalny po niemiecku?
Listem formalnym po niemiecku są: życiorys, ubieganie się o pracę, oficjalne pismo do urzędu, reklamacja, pismo ze skargą do administracji itd. Zanim przystąpisz do pisania, zastanów się nad treścią oraz formą zwrotu, którą zastosujesz redagując pismo.
Dane nadawcy (die eigene Anschrift) umieść w prawym górnym rogu (imię i nazwisko, adres, kod pocztowy, numer telefonu / adres mailowy). Po lewej stronie, u góry zawrzyj dane odbiorcy (die Empfängeradresse), z pełnym adresem i kodem pocztowym. Jeśli piszesz do Pana / Pani X, pracownika konkretnej firmy – podaj najpierw nazwę firmy, dane pracownika, a dopiero na końcu adres firmy.
Pisząc miejscowość i datę (w prawym górnym rogu) użyj formatu – Warszawa, 22.10.2019. Nie zapomnij także o stosowaniu formy grzecznościowej w liście formalnym – Sie (Pan / Pani / Państwo).
Pod adresem odbiorcy i nadawcy pojawi się Betreff, czyli temat pisma. Pamiętaj, powinien on być krótki i zwięzły. Aby zachować formalny układ pisma – umieść poniżej die Anrede (formę zwracania się do kogoś). Tutaj mamy trzy możliwości form zwracania się do kogoś:
- Sehr geehrte Frau – Szanowna Pani,
- Sehr geehrter Herr – Szanowny Panie
- Sehr geehrte Damen und Herren – Szanowni Państwo.
Następnie przejdź do napisania treści pisma – der Inhalt. Przestrzegaj akapitów, określ cel pisma (w jakiej sprawie piszesz?), zadawaj pytania oraz kieruj zwroty bezpośrednio do konkretnej osoby.
Na sam koniec umieść w liście formalnym pozdrowienie – die Grußformel np. mit freundlichen Grüßen – z serdecznymi pozdrowieniami etc. Ważnym elementem jest brak interpunkcji po pozdrowieniu. I ostatnim, równie istotnym elementem jest własnoręczny podpis – die Unterschrift.
Przykład listu formalnego
Zajrzyj koniecznie do mojego filmu poniżej i poszerz zasób słownictwa, aby swobodniej napisać list formalny 🙂